Gdy dokucza Ci czkawka


gdy-dokucza-ci-czkawkaMęcząca czkawka

Czkawka nie jest groźna, ale jeśli trapi Cię często, może sygnalizować problemy zdrowotne. Zwykle pojawia się nieoczekiwanie i trwa kilka minut. Najczęściej jest skutkiem złych nawyków żywieniowych.

Odzywa się, gdy jesz w pośpiechu, łapczywie. Połykasz wtedy dużo powietrza, a gwałtownie wypełniany żołądek rozciąga się i uciska na przeponę – najważniejszy mięsień oddechowy, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej.

Uwaga! Dolegliwości sprzyja także zbyt zimne lub za gorące jedzenie oraz ostre przyprawy.

Czkawka a alkohol

Nierzadko czkawka męczy nas po wypiciu alkoholu. Podrażnia on zakończenia nerwowe przepony i rozluźnia mięśnie gardła, żołądka itp. Podobny skutek może mieć picie gazowanego napoju, zwłaszcza w szybkim tempie.

Uwaga! Jeśli po tego typu produktach lub jedzeniu w biegu dokucza Ci czkawka, wystarczy zmienić złe nawyki, by się od niej uwolnić. Gdy zjesz za dużo, czujesz się pełny i masz ochotę na drzemkę, nie kładź się na prawym boku, bo wtedy dodatkowo ugniatasz przeponę, gorzej pracują Twoje drogi oddechowe, a to sprzyja czkawce. Po obfitym posiłku najlepiej wybierz idź na spacer.

Czkawka a stres

Przyczyną czkawki bywa przewlekły stres. Gdy się denerwujesz, serce bije szybciej, oddech jest nieregularny, przepona nie pracuje rytmicznie.

Uwaga! W takiej sytuacji pomoże Ci picie naparów z ziół o działaniu uspokajającym, np. z melisy, kozłka lekarskiego, dziurawca. Niekiedy bywają potrzebne uspokajające czy rozkurczowe leki na receptę.

Kiedy czkawka może być sygnałem choroby?

Czkawka powtarzająca się kilka razy w miesiącu czy tygodniu, na którą nie działają domowe sposoby, może być sygnałem choroby. Najczęściej kłopotów z układem pokarmowym. Może być nietypowym objawem zapalenia błony śluzowej żołądka czy refluksu żołądkowo-przełykowego, gdy cofający się kwas żołądkowy podrażnia nie tylko gardło i przełyk, ale też nerw przepony.

Inne choroby, na które może wskazywać czkawka to wrzody żołądka czy nawet nowotwór narządów w jamie brzusznej. Niekiedy może też być sygnałem zmian chorobowych w płucach czy śródpiersiu.

Jeśli lekarz podejrzewa poważną przyczynę, zleci Ci odpowiednie badania.

Proste sposoby na czkawkę

1. Manewry z oddechem.

Robisz głęboki wdech, czkasz kilka sekund i następnie wydychasz powietrze. Podobny efekt, ale szybciej, możesz osiągnąć, gdy zrobisz 2 lub 3 wdechy i wydechy (jednak nie więcej) do papierowej torebki.

Inny manewr – po zrobieniu głębokiego wdechu zamykasz usta i uciskasz skrzydełka nosa, następnie starasz się robić wydech w taki sposób, jak byś próbował się „nadąć”.

2. Skłon z wodą.

Nabierasz wody w usta, tak jakbyś miał się jej napić, ale nie połykasz. Następnie robisz głęboki skłon ciała i przełykasz płyn.

Uwaga! Ta metoda zadziała, jeśli ćwiczenie powtórzysz kilka razy i w ten sposób „wypijesz” spora ilość wody. Pamiętaj, że nie może  ona być ani chłodna, ani gorąca, bo taka może nasilić czkawkę, zamiast ją przerwać.

3. Ssanie i żucie.

Niektórym osobom pomaga zjedzenie bez popijania wodą łyżeczki lub kostki cukru lub żucie skórki od chleba. Inny domowy sposób to ssane kostki lodu, kawałka plasterka cytryny itp.

To czynności absorbują, a tym samym odwrócą Twoją uwagę od czkawki. Wtedy zmienia się rytm oddechów, co z kolei pomaga uspokoić przeponę.

Czy wiesz jakich produktów nie „mieszać” ze sobą, a jakich najlepiej nie spożywać wcale?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.