Czy wiesz, że odkładanie na później szkodzi zdrowiu?


Odkładanie na później (prokrastynacja) szkodzi zdrowiu

Niewielu z nas może sobie pozwolić na życie w powolnym tempie. Ciebie na pewno też gonią terminy. I w domu, w i w pracy – musisz zdążyć na czas zaprowadzić dzieci do szkoły, zapłacić rachunki, wywiązać się z obowiązków w w pracy, zamknąć bilans.

Ciągły pośpiech… chyba każdy z nas odkładał coś na później.

Uwaga! Ale są osoby (15-20% z nas) dla których jest to poważny problem – to tzw. prokrastynatorzy (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka).

Odkładanie na później może poważnie szkodzić zdrowiu. Jeżeli to też Twój problem – dowiedz się dlaczego, by nie odkładać wszystkiego na później.

Dlaczego odkładanie na później szkodzi zdrowiu?

W mózgu osoby odkładającej na później, toczy się ciągły bój. Układ limbiczny, który odpowiada na nasze emocje, domaga się natychmiastowej nagrody (lub chce uniknąć nieprzyjemnych doznań), z drugiej strony przedczołowa kora mózgowa, która zarządza koncentracją, uwagą, celami i postrzeganiem czasu żąda wykonania zadania, co budzi u takiej osoby wyrzuty sumienia.

Uwaga! Prokrastynatorzy na najczęściej perfekcjoniści, ale też ludzie niepewni siebie, bojący się porażki, ci, którzy wolą nie wykonać na czas zadania z obawy przed sukcesem. Są też tzw. prokrastynatorzy aktywni. To osoby, które uważają, że tylko w ostatnim momencie przed upłynięciem terminu stają się dość twórczy – to stres daje im „kopa” do pracy.

Przykre konsekwencje odkładania na później

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby odkładające na później często trafiają do lekarza z poważnymi problemami zdrowotnymi. Odwlekają bowiem badania czy wizyty u dentysty. Do tego bardziej od osób zdyscyplinowanych i przestrzegających terminów cierpią m.in z powodu infekcji i problemów żołądkowych.

Uwaga! Jest to efekt długotrwałego działania hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. One zmieniają metabolizm.

Istnieje zależność pomiędzy wysokim poziomem kortyzolu a rozwojem cukrzycy typu II. Zmienia się też mózg: powiększa się ciało migdałowate, zmniejszają płaty przedczołowe. Spada kreatywność, umiejętność planowania, a efekty pracy są gorsze.

Uwaga! Odkładanie na później powoduje, że nadnercza wydzielają dużo hormonów stresu. Potrzebują więcej energii. Organizm odkłada więc wokół nich tłuszcz, który sprawia, że we krwi pojawiają się cząsteczki zapalne, nadmiar insuliny i cholesterolu, co prowadzi do zawału serca.

Jak sobie radzić z odkładaniem na później?

Sposobem na odkładanie na później są przypominajki w telefonie odzywające się n. co 5 minut. Pomocne okażą się też żółte karteczki oraz zapisywanie w terminarzu telefonu, który przypomni Ci, co masz zrobić.  Możesz skorzystać z aplikacji blokującej np. Facebook w czasie, gdy powinieneś pracować.

Gdy te sposoby zawiodą, pomyśl o grupie wsparcia i psychoterapii.

Czy Ty też chcesz przestać odkładać najważniejsze rzeczy w swoim życiu na później?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.